تصویر گیاه سانسوریا با گلدان سنگی

چگونه از گیاه سانسوریا مراقبت کنیم؟

اطلاعات و نکات در حال رشد

اگر فکر می کنید تنها گیاهانی که به راحتی می توانید نگهداری کنید گل ها و گیاهان مصنوعی هستند سخت در اشتباه هستید. سانسویرا ( معروف به گیاه مار) گیاهی بسیار مقاوم می باشد که از بین بردن آن سخت است. این گیاه می تواند در نور کم و خشکسالی زنده بماند. و از همه مهمتر به پاک کردن هوای منزل شما کمک نماید.

از نظر تاریخی ، گیاه سانسوریا در فرهنگ های چینی ، آفریقایی ، ژاپنی و برزیلی ارزشمند بوده است. در چین ، آنها را در نزدیکی ورودی های خانه نگهداری می شدند زیرا اعتقاد بر این بود که آلرژی را در طول فصل دفع می نماید. در آفریقا  ، این گیاه برای تولید الیاف مورد استفاده قرارمی گرفت ، که از نظر کیفیت دارویی ارزش زیادی دارد و به عنوان افسون محافظ در برابر جادوگری استفاده می شود.

این تیره به خاطر “رایموندو دی سانگرو” ، شاهزاده سانسه ورو  حامی وفادار باغداری در قرن هجدهم ایتالیا نامگذاری شد. نام رایج آن از الگوی راه راه موج دار روی برگهای آن گرفته شده است. گیاه سانسوریا نه تنها ریشه در تاریخ دارد ، بلکه برای بسیاری از فضاها نیز یک عنصر دکوری محبوب می باشد.

تصویر گیاه سانسوریا با گلدان سنگی

بررسی گیاه سانسوریا

گیاهان سانسوریا همیشه سبز هستند و می توانند تا ارتفاع 20 سانتی متر تا 3.5 متر رشد کنند. برگهای شمشیر مانند آنها تقریبا 60 سانتی متر طول دارد. شاخ و برگها سفت ، گسترده و قائم ، به رنگ سبز تیره متنوع با نوارهای سفید و زرد است. آنها به دلیل توانایی زنده ماندن در نامناسب ترین شرایط رشد مشهور هستند.

آنها همچنین به دلیل ویژگی های خود که به تصفیه هوای تنفس کمک می کنند ، مشهور هستند. از آنجا که اکسیژن آنها به طور عمده در شب تولید می شود ، گیاهان سانسوریا یک اتاق خواب عالی را ایجاد می کنند.

انواع گیاهان سانسوریا

حدود 70 گونه مختلف گیاه سانسوریا وجود دارد که بومی آفریقا ، ماداگاسکار و جنوب آسیا هستند. از الیاف آن برای ساخت طناب و سبد استفاده می شد.

به چند مورد از جالب ترین گونه ها نگاهی بیندازید:

تصویر گیاه سانسوریا ابلق

سانسوریا تریفاسکیاتا ( زبان مادر شوهر)

این گونه که معمولاً برای فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل برگهای تیز آن زبان مادر شوهر نیز نامیده می شود. اگرچه به ندرت شکوفا شدن این گیاهان اتفاق می افتد ، ممکن است یک روز از خواب بیدار شوید و یک ساقه گل بلند را که در جوانه ها قرار دارد پیدا کنید. هنگامی که گیاه تحت فشار ملایم است این اتفاق می افتد، اما به گیاه شما آسیب نمی رساند. گلهای سفید یا کرم رنگ آنها کاملاً شبیه سوسن هستند. آنها مانند برخی از سوسن ها رایحه مطبوعی دارند که می توانند فضای اتاق را پر کنند.

تصویر گیاه سانسوریا پنج شاخه با گلدان فلزی

سانسوریا پیچ خورده

همانطور که از نام آن پیداست ، این گونه دارای برگ های پیچ خورده است. یک گیاه با رشد نسبتا کم ،  سانسوریا پیچ خورده شاخ و برگ های سبز و زرد را ایجاد می کند. گلدهی آن نامنظم است و پس از گلدهی تولید برگ جدید در آن متوقف می شود. ارتفاع آن تقریباً 30 تا 60 سانتی متر است.

تصویر گیاه سانسوریا مارپیچ

سانسویرا روبوستا

این گیاه بومی هند، یک گونه بی نظیر و بسیار پرطرفدار است. با طبیعتی مقاوم که به آن لقب “گیاه ضد گلوله” نیز داده اند. برگهای آن کوتاهتر و پهن تر از گونه های دیگر است ، و اساسا از همان رنگ و الگوی برگهای افقی برخوردار است. 

نکات مراقبت از سانسوریا

گرچه مراقبت از گیاه سانسوریا آسان است ، اما همیشه خوب است که با اولویت ها و نیازهای اساسی گیاه آشنا شوید. اگر در فکر چگونگی مراقبت از گیاه سانسوریا هستید ، نکات زیر را بخوانید.

نور خورشید

نور: همانطور که اشاره کردیم ، سانسوریاها گیاهان بسیار مقاومی هستند که مراقبت از آنها آسان است. در حالی که آنها می توانند در برابر آفتاب کامل مقاومت کرده و نور کم را نیز تحمل کنند ، بهترین و ایده آل ترین حالت، نور غیر مستقیم خورشید برای این گیاه می باشد.

آب دهی

آب: گیاه سانسوریا به راحتی می پوسد ، بنابراین مطمئن شوید که خاک زهکشی خوبی داشته باشد و زیاد آبیاریش نکنید (به خصوص در زمستان). اجازه دهید خاک در بین آبیاری خشک شود. این گیاهان از آنجا که اصالتا از بیابانهای خشک هستند در خاکهای شنی خوب عمل می کنند.

دما

دما: در شرایط مختلف از 12 تا 30 درجه سانتیگراد برای گیاه سانسوریا مناسب است ، با این وجود آنها دمای گرمتر را ترجیح می دهند. دمای زیر 10 درجه سانتیگراد می تواند به آنها آسیب برساند.

مسمومیت

مسمومیت: سطح سمی بودن این گیاه کم است ، اما دور نگه داشتن حیوانات خانگی از گیاه ایمن تر می باشد. این گیاه می تواند در حیوانات باعث ترشح بزاق زیاد ، درد ، حالت تهوع ، استفراغ و اسهال شود. آموزش در مورد گیاهان سمی می تواند به شما کمک کند تا در تمام مدت از وجود این گیاه زیبا لذت ببرید مادامیکه از حوادث جلوگیری می کنید.

آفت ها و مشکلات

آفات و مشکلات: اگرچه نگهداری این گیاه آسان است و به راحتی رشد می کند ، اما هنوز هم با مشکلاتی روبرو خواهید شد. آبیاری بیش از حد و قرار گرفتن در معرض سرما عامل اصلی این امر است. این گیاهان مقاوم مشکلات کمی در برابر حشرات دارند ، با این حال ، ممکن است  گیاهان به شپشک و عنکبوت آلوده شوند. از آنجا که این آفات شیره برگ ها را می مکند ، باعث ایجاد زخم های کوچک و ریزش برگ می شوند. می توانید با پاشدن الکل به آفات از آن  به عنوان یک روش کنترلی استفاده کنید. با شستن برگها و افزایش رطوبت در اطراف گیاه می توان کنه های تارعنکبوتی را نیز از بین برد.

سانسوریا واقعا آسان ترین گیاه برای مراقبت می باشد، سانسوریا گیاهی مناسب برای تازه کارها می باشد و می تواند اولین گیاه خانگی شما باشد. اگر فکر می کنید یک گیاه خانگی کاملا سازگار، با نگهداری آسان و شیک که مناسب حال شماست نیاز دارید بهتر است نگاهی به انواع سانسوریا در بخش سانسوریا گل مارکت ما بیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!