چگونه آناناس را در خانه از قسمت رویین پرورش دهیم

آیا می دانستید که می توانید آناناس را در خانه از قسمت رویین پرورش دهید؟🍍😎 در این مقاله ی جذاب میخواهیم به شما نحوه ی پرورش گیاه آناناس را آموزش دهیم. شما هم اگر تجربه ای در این زمینه دارید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید😍

بیشتر اوقات میوه هایی که از سوپرمارکت خریداری می کنیم پس از برداشت رسیده می شوند. بنابراین ، طعم آنها تقریباً به اندازه طعم میوه های رسیده در گیاهان نیست و کمی پس از برداشتن خورده می شوند. اما آیا تاکنون فکر کرده اید که می توانید آناناس خود را در خانه پرورش دهید؟

هنگام خرید میوه آناناس ، باید بدانید که شما همچنین چیزی را خریداری می کنید که توانایی توسعه گیاهی را دارد که می تواند در آینده میوه بیشتری تولید کند. اگر هنوز سعی نکرده اید آناناس خود را پرورش دهید ، این کار می تواند سرگرمی جالبی هم برای شما و هم برای فرزندانتان باشد.

یک گیاه آناناس نه تنها بعنوان یک گیاه تزئینی زیبا به فضای بیرونی یا داخلی شما زیبایی می بخشد ، بلکه در نهایت میوه ای شیرین و آبدار برای لذت بردن شما و خانواده تولید می کند. با این حال ، صبر و حوصله زیادی لازم است تا این اتفاق بیفتد. یک گیاه آناناس نیز فقط یک آناناس تولید می کند و پس از رسیدن میوه از بین می رود. ولی با استفاده از پاجوش ها می توانید مجدد با پرورش آن میوه تولید نمایید.

نحوه رشد گیاه آناناس

آناناس برخلاف بسیاری از میوه هایی که روی درختان تولید می شوند ، در یک گیاه با ارتفاع کم که در داخل زمین قرار دارد رشد می کنند. آناناس در دسته بروملیادها قرار دارد که همگی در آب و هوای نیمه گرمسیری یا گرمسیری یافت می شوند و برگهای آنها به صورت مارپیچ و به شکل رزت ( طوقه برگی ) رشد می کنند.

این گیاهان برای رشد به دمای گرم نیاز دارند. به همین دلیل است که اکثر محصولات آناناس در آمریکای جنوبی و آفریقای غربی کشت می شود.

گیاهان آناناس در زمان بلوغ می توانند تا ارتفاع یک متر و نیم رشد کنند ، بنابراین به فضای کافی برای قرار دادن گیاه خود نیاز خواهید داشت. حدود یک سال طول می کشد تا قسمت بالای آناناس شما به یک گیاه بالغ تبدیل شود. میوه دادن گیاه می تواند تا 2 الی 3 سال طول بکشد و تا آن زمان شما می توانید از وجود این گیاه زیبا در منزل لذت ببرید.

برای پرورش گیاه آناناس، شما به یک محیط کشت 5 گالنی نیاز دارید تا گیاه رشد مناسب داشته باشد.

محیط کشت 5 گالنی

چگونگی کاشت و پرورش گیاه آناناس با استفاده از قسمت فوقانی

برای پرورش گیاه آناناس خود در خانه ، نیازی به خرید بذر ، شاخه یا چیز دیگری نیست. خرید میوه آناناس از سوپرمارکت کافی است.

برای پرورش یک گیاه آناناس جدید از بالای آناناس خریداری شده در فروشگاه ، کافی است هنگام تهیه آناناس برای خوردن ، قسمت بالای آن را جدا کنید

حالا چند ردیف از پایین ترین برگها را بردارید تا پایه آن نمایان شود و سپس یکی از دو روش زیر را برای ریشه زایی انتخاب کنید.

  • ریشه زایی در آب
  • ریشه زایی در خاک

ریشه زایی را می توانید در یک ظرف کم عمق آب یا به طور مستقیم در یک گلدان خاک با اندازه متوسط ​​انجام دهید.

اگر ریشه زایی در ظرف کم عمق انجام گیرد ، مرتباً آب را تغییر دهید (تقریباً هر روز یکبار) تا ریشه شروع به شکل گیری کند و سپس آن را درون مخلوط گلدان بکارید.

اگر ریشه زایی را در گلدان انجام می دهید ، خاک را تا چند هفته مرطوب نگه دارید اما توجه نمایید میزان آب دهی خاک بالا نباشد.

بعضی با ریشه زایی برش های آناناس مستقیم در خاک موفقیت بیشتری کسب نمودند ، اما برخی دیگر می گویند که با روش اول شانس بیشتری داشتند. بنابراین انتخاب با شماست. یا می توانید هر دو را با دو برش آناناس متفاوت امتحان کنید و ببینید کدام یک برای شما بهتر است.

گیاه آناناس خود را در زمستان به داخل خانه بیاورید

اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنید ، باید مراقب هوا و تقویم باشید تا اطمینان حاصل کنید که گیاه آناناس خود را قبل از اولین سرما به داخل خانه بیاورید. در غیر این صورت سرما گیاه را از بین می برد.

ظرف را به داخل بیاورید و آن را در محلی از خانه قرار دهید که در بیشتر روز به میزان زیادی آفتاب دریافت می کند. همچنین گیاه را از جریانات هوایی سرد دور نگه دارید.

شما باید ماهانه گیاه آناناس خود را با یک غذای گیاهی تغذیه کنید. مرتب آبیاری کنید ، اما زیاد خیس نکنید.

پرورش گیاه برای تولید میوه در داخل خانه دشوار است. ترفندی که می توان بکار برد، قرار دادن یک سیب در یک کیسه بالای گیاه است. این باعث می شود گاز اتیلن فراهم شود که به نظر می رسد گیاه آناناس را به شکوفایی تشویق می کند.

گیاهان آناناس خود را در فضای باز و در مناطق گرم آب و هوا پرورش دهید

اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید ، می توانید گیاه آناناس خود را در طول سال در خارج از خانه در روزهای گرم سال نگهداری کنید.

گیاه را ماهیانه تغذیه کنید و در دوره های خشک به آن آب دهید. تغذیه منظم کمک می کند تا میوه آناناس در اندازه کامل آماده خوردن گردد.

هنگامی که یک آناناس شروع به تکامل می کند ، ممکن است مجبور شوید گیاه را با توری بپوشانید تا میوه آن در دسترس حیوانات قرار نگیرد. وقتی پوست به رنگ زرد طلایی در آید ، آناناس را برداشت کنید. آن زمان است که میوه واقعا رسیده است.

رشد آناناس های بیشتر از شاخه ها

همانطور که قبلاً ذکر شد ، یک گیاه آناناس فقط یک گل و یک میوه تولید می کند و سپس می میرد. با این حال ، قبل از این اتفاق ، گیاه مادر باید شاخه های کوچکتر در کناره های ساقه اصلی رشد کند. از اینها می توان برای رشد بیشتر گیاهان آناناس استفاده کرد.

بنابراین ، شاخه های کوچک را به آرامی برداشته و در خاک مرطوب بکارید. این قلمه ها را می توان با دوستان یا خانواده تقسیم کرد و از آنها برای تولید گیاهان خانگی عجیب و غریب یا کمک به آنها برای رشد اولین میوه های آناناس استفاده کرد.

باز هم تاکید می نماییم برای پرورش گیاه آناناس تا میوه دهی ، صبر لازم است. گیاه خود را سیراب و تغذیه کرده و با نور خورشید فراوان نگه دارید تا موفق شوید آناناس خود را در خانه پرورش دهید.

نتیجه

تلاش شما برای پرورش آناناس از قسمت فوقانی همیشه موفقیت آمیز نخواهد بود. ممکن است چندین بار تلاش نمایید تا اینکه بالاخره یکی ریشه بدهد. برخی از افراد شانس بیشتری دارند و در اولین تلاش خود موفق می شوند ، در حالی که دیگران به تلاش بیشتری نیاز دارند.

با این حال ، امتحان کردن برای شما هیچ هزینه ای ندارد. به هر حال آناناس را برای مصرف خریداری می کنید و اگر موفق شوید آن را به گیاهی تبدیل کنید که در آینده میوه دیگری تولید کند ، یک امتیاز محسوب می شود.

میزان موفقیت همچنین ممکن است به منبع میوه آناناس خریداری شده و میزان تازه بودن میوه بستگی داشته باشد. اگر هنگام خرید آناناس برگهای بالایی پژمرده شده باشند ، شانس رشد گیاه جدید از آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

امیدوارم که این اطلاعات برای شما مفید بوده باشد و در پرورش آناناس در خانه به شما کمک نماید.

  • reza parvin
  • خرداد 20, 1400
  • 1119 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!